• تماس با ما: 55575980-021
  • سفارش تلفنی: 09125372102
فلایت کنترل چیست

فلایت کنترل چیست ؟

در این مقاله از وبسایت سایما آرسی قصد داریم تا در مورد فلایت کنترل در کوادکوپتر و ساختمان داخلی آن مطالب آموزنده و کاربردی را به شما ارائه دهیم .

دانستن اجزای تشکیل دهنده یک کوادکوپتر علاوه بر اینکه موجب آشنایی بیشتر شما با این شاهکار های علم رباتیک می شود موجب تسلط شما بر تعمیر کوادکوپتر خودتان خواهد شد . هر چند در مورد تعمیر کوادکوپتر مقاله های دیگر را بعدا منتشر خواهیم کرد .

بررسی اجزای تشکیل دهنده کوادکوپتر :

شاید در اینترنت مقالات زیادی در مورد اجزای تشکیل دهنده کوادکوپتر بخوانید که به صورت کلی قطعات یک کوادکوپتر را نام برده و توضیح داده باشند .

در اینجا ما اجزای داخلی کلی کوادکوپتر را با برد ها و قطعات مشابه به کار رفته در پهباد های کمپانی های سایما ٬ WL toys  و … مقایسه خواهیم کرد تا هنگام تعمیر آشنایی بهتری نسبت به هر یک از این قطعات داشته باشید .

در این قسمت سعی داریم تا توضیح دهیم که فلایت کنترل یا فلایت کنترلر ( Flight Controller ) چیست و انواع آن کدام اند.

فلایت کنترل چیست ( Flight Controller ) :

اساسی ترین قطعه و درواقع هسته ی مرکزی یک کوادکوپتر برد فلایت کنترل آن نام دارد .

سنسور هایی نظیر ژیروسکوپ که از حیاتی ترین سنسور های یک پهباد است بر روی این قطعه لحیم شده.

فلایت کنترل هایی که برای ساخت کواد کوپتر های دست ساز و یا حرفه ای به کار می روند بیشتر دارای قطعاتی نظیر چیپ های پردازشی و سنسور ها بوده و شامل برد های توزیع کننده انرژی و یا کنترل کننده سرعت موتور ها نمی باشند .

انواع فلایت کنترل ها :

  • فلایت کنترل کواد های ساخت کمپانی :

کوادروتور های ساخت اکثر کمپانی ها مانند سایما و WL Toys جهت سبکی محصول همه ی قطعات را در فلایت کنترلر قرار داده تا نیازی به برد های جداگانه جهت توزیع انرژی و کنترل سرعت موتور ها نباشد .

قرار دادن و خلاصه کردن تمام قطعات و برد های اضافی در یک فلایت کنترل مزایایی هم چون:

سبک شدن کواد ٬  آسانی در تعویض قطعات و آسیب فیزیکی کمتر به هنگام سقوط .

و معایبی مانند :

خراب شدن تمام برد فلایت کنترل در صورت نا مناسب بودن ولتاژ باتری یا همخوانی نداشتن آمپراژ‌ و نوع موتور با فلایت کنترل دارد .

در زیر می توانید فلایت کنترل کوادکوپتر x5 سایما را مشاهده کنید :

فلایت کنترلر کوادکوپتر x5

همانطور که میبینید همه ی اجزای این پهباد نظیر موتور ها و باتری مستقیما به فلایت کنترل متصل شده اند .

در فلایت کنترل های ساخت کارخانه برای یک محصول خاص ٬ سیستم فرستنده و گیرنده ی رادیویی بر روی فلایت کنترلر قرار داده شده و از این جهت تنها با رادیو کنترل مخصوص آن محصول کار می کند .

  • فلایت کنترل کوادکوپتر های FPV :

اگر قصد ساخت یک کوادکوپتر FPV که دارای دوربین ٬‌ فرستنده ی رادیویی ۵.۸ گیگاهرتزی و بدنه ای از فیبرو کربن است دارید باید از فلایت کنترل های مخصوص اینکار استفاده نمایید .

در فلایت کنترلر های مخصوص کواد FPV تمام برد ها نظیر برد منبع تغذیه ٬‌ اسپید کنترلر ها و سنسور ژیروسکوپ بر روی آن قرار دارند .

هم چنین در این فلایت کنترل ها امکانات و پورت های لازم جهت اتصال انواع ریسیور های رادیویی برای دریافت فرامین و تغذیه آن ها قرار داده شده .

از این جهت کافیست تا برد رسیور مخصوص به رادیو کنترل خود را به پایه های مربوطه لحیم کرده تا به آسانی فلایت کنترل را با رادیو کنترل دلخواه کنترل نمایید .

فلایت کنترل کوادکوپتر FPV

باید بگوییم که این نوع فلایت کنترل برای کوادکوپتر های FPV بسیار به صرفه است زیرا قابلیت اتصال بُرد فرستنده تصویر ۵.۸ گیگاهرتزی را نیز به شما می دهد .

اگر قصد خرید کوادکوپتر های FPV دست ساز آماده را دارید حتما به فلایت کنترلر آن و برد های فرستنده ۲.۴ گیگاهرتزی رادیو کنترل و ۵.۸ گیگاهرتزی تصویر توجه داشته باشید زیرا بهتر است این برد ها جدا گانه به فلایت کنترل متصل شده و آنبُرد نباشند .

  • فلایت کنترلر های کوادکوپتر های دست ساز حرفه ای :

اگر قصد ساخت یک غول پرنده ی رادیو کنترل را دارید باید از فلایت کنترلر های حرفه ای همچون فلایت کنترلر N3 از کمپانی Dji استفاده نمایید .

این دسته از فلایت کنترلر ها نه تنها به شما اجازه ساخت کوادکوپتر بلکه اجازه ساخت انواع مولتی روتور ها نظیر هگزا کوپتر ها را می دهند .

برای مثال فلایت کنترل N3 دارای یک پک کامل به همراه آنتن قدرتمند GPS بوده که قابلیت اتصال به ماهواره و برنامه ریزی مسیر پرواز را داشته .

این فلایت کنترل دارای سیستم عامل داخلی ( بعضا نسخه هایی از لینوکس ) و پردازشگر مرکزی ( CPU ) بوده که قابلیت کد نویسی و کنترل آن از طریق اپلیکیشن های مخصوص Dji را دارا است .

قابلیت های فلایت کنترل N3 کمپانی Dji :

از قابلیت های فلایت کنترلر N3 می توان به اتصال انواع گیمبال های حرفه ای و دوربین های فیلبرداری سینمایی اشاره کرد.

با این فلایت کنترلر می توان هگزا کوپتر ٬‌ اوکتا کوپتر و کوادکوپتر دلخواه خود را در ابعاد متفاوت و برای کار های حرفه ای بسازید .

فلایت کنترلر N3 به الگوریتم های خاص جهت پرواز اتوپایلوت در شرایط بحرانی نظیر سوختن موتور ها و یا بیرون پریدن ملخ ها مجهز است.

می توانید در این شرایط کنترل پهباد را به دست گرفته و به صورتی امن آن را بنشاند .

جمع بندی مقاله :

همانطور که در این مقاله خواندید برای خرید کوادکوپتر های ساخت کارخانه نیازی به بررسی مدل و کیفیت فلایت کنترلر نیست بلکه برای تعمیر و ساخت مولتی روتور دست ساز خود باید این قطعه را به خوبی بشناسید .

در مقاله های بعدی قطعات و اجزای دیگر کوادکوپتر ها و مولتی روتور ها را به شما معرفی خواهیم کرد .

امید است در این مقاله پاسخ سوال ” فلایت کنترل چیست ” را فهمیده باشید و در مقاله های بعدی آموزش تعمیر کواد کوپتر را قرار دهیم .

در صورت وجود هر گونه پرسش یا ابهامی می توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان گذاشته تا شما را راهنمایی کنیم.

: برچسب ها , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...